Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Crèmekoppar 11154400



*

nr 1115 4400


Crèmekoppar

3 pcs, olika, minor cracks.


3 st, olika


Condition: nagg

Estimate:

500

Sold:

SEK 200

Auction date:

Monday June 19 2017
at 18:13:28


  • Bid history
Time Bidder Bid
16/6 09:45:13 1      Vinnande bud
17/6 07:54:23 2      150 kr
17/6 07:54:23 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: crèmekoppar keramik olika
  • 7043 ASHTRAY
    Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:47
  • 6613 JARS
    2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
    Present: SEK 700

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:01
  • 6757 BOX
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
    Present: SEK 1100

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:55
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:13
  • 6539 DISH
    Royal Copenhagen, Denmark, 18th century. 39x31,
    Present: SEK 350

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:24
  • 7208 Frukostkoppar
    2 pcs, Spode, 'The Spode blue room collection', It..//
    Present: SEK 1200

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:49




Ladda ner broschyr